„Narodziny Fryderyka Demuth” z Teatru Słowackiego w Krakowie

16 grudzień 2015
Tajemnice Marksa i Engelsa. Spektakl rozpoczynamy o 11.00.
Maciej Wojtyszko, autor cenionych sztuk teatralnych opartych na biografiach wybitnych postaci historycznych, tym razem postanowił pokazać frapujący i mało znany przypadek z biografii Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Sztuka opowiada o okresie, w którym Marks z rodziną przenosi się do Londynu i przy pomocy Engelsa zmaga się z wieloma przeciwnościami losu. Przy okazji na jaw wychodzi pewien starannie ukrywany sekret... Autor, a zarazem reżyser, z właściwą sobie erudycją i finezją tworzy kolejny, ciekawy i poruszający spektakl.

Transmisja: 16 grudnia godz. 11.00
Czas trwania: 2 godziny z przerwą.

Szkoły ponadpodstawowe zainteresowane udziałem w transmisji prosimy o kontakt z właściwym koordynatorem regionalnym. Lista koordynatorów znajduje się w zakładce KONTAKT.



reżyseria: Maciej Wojtyszko
scenografia: Justyna Łagowska
muzyka:  Bolesław Rawski
asystent reżysera: Rafał Szumski
inspicjent: Anna Wójcicka

Obsada:


Helena Demuth: Karolina Kamińska
Jenny von Westphalen: Dominika Bednarczyk
Karol Marks:Marcin Sianko
Fryderyk Engels:Grzegorz Mielczarek
Wilhelm Liebknecht:Krzysztof Piątkowski

Spektakl znalazł się w finale Polskiego Konkursu INFERNO 8 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia”. Wcześniej uczestniczył w finałach: 10. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (Nagrodą im. Jana Świderskiego przyznawaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich wyróżniona została Karolina Kamińska) oraz XV Jubileuszowym Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu, skąd powrócił z dwoma wyróżnieniami – za rolę Dominiki Badnarczyk oraz z tytułem Najlepszego Dramatu przyznanym przez Jury Młodych.
Fot.Piotr Kubic
„Szanowni Państwo!
Wszyscy poważni badacze losów Karola Marksa i Fryderyka Engelsa zgadzają się, że wydarzenia, o których opowiadamy, miały przebieg właśnie taki lub zbliżony do przedstawionego. Inne warianty stworzone na podstawie tych samych faktów stawiałyby bohaterów w znacznie gorszym świetle. Starałem się pokazać ludzi przepełnionych szlachetnymi, dobrymi intencjami i zrozumieć motywy, które nimi kierowały. Wierzę, że próba teatralnej „rekonstrukcji” autentycznych i znaczących w historii momentów pozwala nam postawić wiele ciekawych i ważnych do dziś pytań. Jednym z nich jest pytanie o to, czy – uogólniając odważnie swoje najszczersze przekonania – nie mylimy się czasem na poziomie szczegółów.”

Maciej Wojtyszko


OSOBY DRAMATU

Karol Marks (1818–1883) – Marcin Sianko
Niemiecki filozof, znawca ekonomii politycznej, działacz rewolucyjny, współzałożyciel I Międzynarodówki, twórca socjalizmu naukowego. Jego poglądy wyrastały z heglizmu i ewoluowały w stronę materializmu historycznego. Autor m.in. Kapitału, Tez o Feuerbachu i Nędzy filozofii.
Fryderyk Engels (1820–1895) – Grzegorz Mielczarek
Niemiecki filozof i socjolog, jeden z najważniejszych ideologów socjalizmu, organizator i przywódca I i II Międzynarodówki. Przyjaciel, współpracownik i komentator dzieł Marksa.
Wilhelm Liebknecht (1826–1900) – Krzysztof Piątkowski
Niemiecki socjaldemokrata, współzałożyciel SPD, uczeń, przyjaciel i współpracownik Marksa. Studiował filozofię, teologię i filologię, ale większość życia upłynęła mu na działalności na rzecz robotników.
Jenny von Westphalen (1814–1881) – Dominika Bednarczyk
Niemiecka arystokratka, poślubiła Karola Marksa w 1843 roku i urodziła mu siedmioro dzieci, z których czworo umarło w bardzo młodym wieku. Piękna, inteligentna i wykształcona, partnerka intelektualna filozofa.
Helena Demuth (1820–1890) – Karolina Kamińska
Służąca rodziny von Westphalen, a następnie służąca w domu Marksów. Po śmierci Marksa przeniosła się do Engelsa, któremu prowadziła dom i współpracowała przy wydawaniu dzieł autora Kapitału.

Inne spektakle

2
czerwiec2023
„Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu
„Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu

Nawet jeśli masz problemy, musisz wierzyć w siebie

Zobacz więcej
21
kwiecień2023
„Wojnokraka” z Teatru Pinokio w Łodzi
„Wojnokraka” z Teatru Pinokio w Łodzi

Opowieść o wojnie, o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni

Zobacz więcej