Rusza III edycja Internetowego Przeglądu teatralnego

13.02.2015

Telewizja Polska S.A. ogłosiła otwarty przegląd dla szkół oraz domów kultury i innych organizacji oświatowych na przedstawienie teatralne pod hasłem „Nasza klasyka”, w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół.

Tematyka Przeglądu nawiązuje do dawnej polskiej literatury i wpisuje się w obchody rocznicy 250-lecia powstania polskiego Teatru Narodowego.

Obchody zostały zainaugurowane 12 lutego w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przez minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzatę Omilanowską.

Spotkanie było okazją do rozmów o kulturze, roli teatru i inicjatywach go wspierających. Marian Zalewski, członek zarządu TVP S.A. wspólnie z wielkim entuzjastą iTeatru, Olgierdem Łukaszewiczem, prezesem ZASP, dyskutowali o tym z panią minister. Jednym z tematów była idea najnowszego „dziecka” Telewizji Polskiej, Internetowego Teatru TVP dla szkół, oraz projektu towarzyszącego – Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych.

Przegląd składa się z trzech etapów. Jury wyłoni finalistów, których prace TVP S.A zamieści na stronie www.iteatr.tvp.pl organizując głosowanie publiczności. Zwycięskie przedstawienia oraz gala finałowa, zostaną zarejestrowane i pokazane przez TVP S.A.

Przegląd daje okazję do podjęcia prób teatralnych realizacji tych utworów klasyki polskiej, które pozostają żywe dla pokolenia dzieci i młodzieży w 2015 roku. Młodzi twórcy mają szansę na stworzenie swojego widzenia „naszej klasyki” i znalezienie w teatralnych inscenizacjach jej współczesnego, być może nieoczekiwanego znaczenia.

Przegląd, w założeniach, ma spełnić też rolę integracyjną dla społeczności lokalnych w całym kraju, skupiając wokół swoich idei: uczniów, pedagogów, rodziców i opiekunów.

Szczegóły przeglądu pojawią się wkrótce na www.iteatr.tvp.pl.

W ramach projektu telewizyjnego „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, przedstawienia wszystkich sezonów, od października 2012 r. obejrzało ponad milion uczniów z 15 tys. szkół w całej Polsce.

Projekt i-teatr realizowany jest przez wszystkie Oddziały Terenowe TVP m.in. dzięki funduszom z abonamentu. Po sukcesie poprzednich lat Telewizja Polska postanowiła kontynuować realizację pomysłu w 2015 roku.

Do wakacji uczniowie obejrzą jeszcze 8 spektakli. Wśród nich znajdą się m.in.: „Pacan – historia o miłości” (Teatr Lalek we Wrocławiu), „Plastusiowy pamiętnik” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Anna Karenina” (Gliwicki Teatr Muzyczny) oraz „Tygrys Pietrek” (Teatr Groteska w Krakowie).

TVP

Czytaj także

„Błekitny Pies” w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

„Błekitny Pies” w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

Spektakl „Błękitny Pies” z Teatru Polskiego we Wrocławiu obejrzało ponad 27 tysiecy dzieci ze szkół w całej Polsce. Tak bawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach.

Zobacz więcej
„Wielka zagadka Misia Uszatka” w szkole w Wichowie

„Wielka zagadka Misia Uszatka” w szkole w Wichowie

„27 września dzieci z naszej szkoły dzięki udziałowi w projekcie Internetowy Teatr TVP dla szkół (iTeatr), mogły oglądać na żywo spektakl teatralny pt. „WIELKA ZAGADKA MISIA USZATKA” w wykonaniu Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Spektakl bardzo się uczniom podobał, ze względu na grę aktorską i piękną scenografię. To opowieść o tym, co w życiu najistotniejsze. To refleksja nad tym, co teraz, ukazana jako krzepiąca historia o przyjaźni i pomaganiu. Już czekamy na kolejny spektakl, który będzie już niebawem” – napisali do nas nauczyciele z Filialnej Szkoły Podstawowej w Wichowie w woj. lubuskim.
Zobaczcie jak dzieci przygotowywały się do „wizyty” w internetowym teatrze i jak się w nim bawiły.

Zobacz więcej
Maciej Wojtyszko zaprasza na spektakl „Wielka zagadka Misia Uszatka”

Maciej Wojtyszko zaprasza na spektakl „Wielka zagadka Misia Uszatka”

Zobacz więcej
Kielecki teatr zaprasza na spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”

Kielecki teatr zaprasza na spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”

Zobacz więcej